ساعت اکودرایو

ساعت اکودرایو چیست و چگونه کار میکند؟؟ ساعت سیتیزن پرچم دار ساعت های اکودرایو نحوه تنظیم ساعت اکودرایو سیتیزن

ساعت اکودرایو چیست و چگونه کار میکند؟؟ ساعت سیتیزن پرچم دار ساعت های اکودرایو نحوه تنظیم ساعت اکودرایو سیتیزن

ساعت اکودرایو

چهار‌شنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳  ۰ نظر   ۲۰۹۵ بازدید

ساعت اکودرایو چیست؟

ساعت­ های اکودرایو به آن دسته از ساعت هایی گفته می شود که قابلیت تبدیل نورهای طبیعی و مصنوعی به انرژی را دارد. درواقع ساعت های اکودرایو این امکان را دارند که انرژی های موجود را ذخیره کرده و در مصرف آن نیز صرفه جویی کرده و به عنوان ساعت نوری معرفی می شوند. کمپانی سیتیزن به­ عنوان یکی از کمپانی های فعال در عرصه تولید ساعت های نوری شناخته شده و سعی کرده مدت زمان کارکرد این نوع از ساعت ها را به میزان قابل توجهی افزایش بدهد.

طراحی ساعت های اکودرایو به گونه ای است که اگر از شارژ کاملی برخوردار باشند می­ توانند به مدت زمان 5 سال عمل نمایند. این دسته از ساعت های نوری دارای تقویم دائمی هستند که تا تاریخ 28 فوریه سال 2100 می تواند عمل کرده و تقویم را نشان دهد. ساعت های اکودرایوی که تاکنون وجود داشتند چنانچه شارژ آن ها کامل بود تنها می توانستند به مدت 16 ماه عملکرد داشته باشند. اما در حال حاضر این ساعت ها می توانند مدت زمان بیشتری عملکرد خود را حفظ کنند.

در طراحی ساعت های اکو درایو کمپانی سیتیزن به گونه ای عمل کرده که درصورت قرارنگرفتن به مدت زمان طولانی در برابر نور عملکرد خود را از دست داده و حرکت نخواهند کرد. این موضوع باعث می شود تا ساعت بتواند در انرژی دریافتی صرفه جویی کرده و مدت زمان بیشتری را کارکند. زمانی که ساعت مدت طولانی در برابر نور نباشد ابتدا عقربه ثانیه شمار آن از حرکت ایستاده و پس از چند روز عقربه ساعت شمار و دقیقه شمار آن حرکت خود را از دست خواهند داد. در این زمان تقویم ساعت نیز حرکت نکرده و تمام این عملیات توسط سیستم های جداگانه ای انجام می شود.

زمانی که ساعت مجددا در برابر نور قرار بگیرد تمام عقربه ها و تقویم کارایی دوباره خود را به دست آورده و می توانند در مکان صحیحی قرار بگیرند. در واقع باید گفت زمانی که دارنده ساعت بخوابد ساعت او نیز خوابیده و پس از بیداری دارنده ساعت آن نیز عملکرد خود را آغاز خواهد کرد و می تواند مدت زمانی که عمل نکرده جبران نماید. افرادی که از ساعت های اکودرایو استفاده می کنند باید درنظر داشته باشند چنانچه ساعت خود را به طور کامل شارژ کنند می توانند مدت زمان بیشتری از ساعت اکودرایو استفاده کنند.

صرفه جویی در مصرف انرژی از جمله کارهایی است که کمپانی سیتیزن درخصوص ساعت های اکودرایو خود انجام داده است. از سوی دیگر برای اینکه بتواند انرژی بیشتری را ذخیره کند اقدام به کاهش انرژی مصرفی ساعت کرده است. این امر موجب شده تا ساعت اکودرایو پس از داشتن یک شارژ کامل به مدت 5 سال کار کند. سیتیزن در طراحی ساعت های اکودرایو به نحوی عملکرده که این دسته از ساعت ها می توانند انرژی مورد نیاز برای خود را از منابع نوری بسیار کم تامین نمایند. منابع نوری مختلف به عنوان تنها منبعی شناخته می شوند که باعث کار کردن ساعت های اکودرایو شده و موجب می شوند تا این ساعت ها بتوانند زمان را به صورت دقیقی نشان دهند

سیتیزن مبتکر ساعت اکودرایو

Eco-Drive شرکت سیتیزن (ساعت اکودرایو سیتیزن ) را که اولین ساعتی بود که ویژگی تغییر زمان از طریق ماهواره را داشت در سال ۲۰۱۱ به بازار ارائه کرد. در سال های بعد این شرکت نمونه های به روز شده خود را که فناوری های جدیدتری نیز به آن اضافه می شد به بازار عرضه کرد. امسال این برند ژاپنی آخرین مدل از این مجموعه را معرفی می کند که ابزار مناسبی برای مسافران می باشد. هم اکنون نحوه کار کردن با این ساعت، ارائه می گردد

این مدل نشانگر سطح جدیدی از تکنولوژی زمان می باشد، که آخرین مدل در بین سایر مدل های مطرح از قبیل زیر می باشد

مدلSatellite Wave Air سال ۲۰۱۳ :

(اولین ساعت با انرژی نوری و تغییر زمان ماهواره ای در قاب تمام فلز

• Satellite Wave F100 سال ۲۰۱۴ (نازک ترین ساعت در دنیا با سریعترین تشخیص زمان GPS)

• Satellite Wave F900 که بصورت همزمان با این مدل (World time GPS) در نمایشگاه بازل ۲۰۱۵ به نمایش در آمد که شامل کورنوگراف نیز بود.

ساعت World Time GPS :که دریافت زمان های از قبل ضبط و تنظیم شده را با توانایی دریافت سیگنال های جهانی ادغام کرده است، نسبت به مدل F900 گزینه مقرون به صرفه تری است؛ چراکه فاقد کورنوگراف می باشد. ضمنا این مدل شامل تقویم مادام العمر و شاخص ذخیره انرژی می باشد.

ساعت اکودرایو سیتیزن به کمتر از سه ثانیه زمان نیاز دارد تا سیگنال های GPS را از ماهواره دریافت کند (که این شاخص در مقایسه با مدل سال ۲۰۱۳ یک ثانیه سریعتر است). این ساعت سیگنال ها را در ۲۷ شهر و در ۴۰ محدوده زمانی جهانی دریافت می کند. کسانیکه از پیش با سیستم اکو درایو Citizen آشنایی دارند، می دانند که حرکات ساعت بوسیله نور می باشد، زمانیکه این ساعت بصورت کامل شارژ شده باشد، قابلیت نگه داری شارژ تا دو سال را دارد. کار کردن با این ساعت بر خلاف پیچیدگی و چند کاره بودن آن، بسیار ساده و خود آموز است.

نحوه تنظیم کردن ساعت اکودرایو سیتیزن:

اول از همه زمان و تقویم باید بر طبق پذیرنده GPS تنظیم شود. سناریوی ایده آل این است که در محیط سرباز باشید، با تصویری بدون مانع از آسمان (چراکه ساختمان ها و درخت های بلند در دسترسی تداخل ایجاد می کنند و لوازم الکترونیکی و سایر شرایط جوی نیز ممکن است خلل ایجاد کنند.) و ساعت را دور از بدن خود به نحوی نشانه بگیرید که صفحه دقیقا صاف و بدون زاویه به سمت آسمان قرار بگیرد. لازم به ذکر است که دسته crown (کوک تنظیم ساعت) باید داخل باشد. در همین حالت دکمه بالایی B را ۴ تا ۵ ثانیه نگه دارید. در ابتدا عقربه ها سطح نور را نشان می دهند و سپس ساعت نرمال را نشان می دهند؛ قبل از آن که عقربه دوم به جایگاه ثانیه ۸ برود نشان دهنده RX-GPS) ) دکمه را رها کنید. هم اکنون سیگنال GPS شروع شده است. اگر ساعت بصورت درست تنظیم شده باشد عقربه دوم می چرخد و محدوده زمانی جاری را به مدت دو ثانیه نمایش می دهد و سپس زمان و تقویم (شامل تنظیمات سال کبیسه) به روز می شوند و زمان و تقویم بصورت درست نمایش داده می شود. (اگر به هر دلیل این اتفاقات نیفتاد عقربه دقیقه می چرخد و روی دقیقه ۵۷ NO می ایستد.) این پروسه باید طی ۲ دقیقه به پایان برسد.

تنها موردی که ساعت بصورت اتوماتیک برای شما انجام نمی دهد تنظیم ساعت های تایستانی می باشد (SMT). اگر شما در ناحیه ای هستید که گزینه SMT را می بینید باید این کار را انجام دهید دسته موتور را یک درجه به بیرون بکشید که با این کار عقربه ثانیه شمار به محدوده زمانی جاری می رود یعنی دایره خارجی ساعت که نام شهرها بصورت کوتاه شده آورده شده است؛ و دایره درونی که که GMT را بصورت اعداد + و – نشان می دهد. برای تغییر GMT کافی است که دسته را در جهت یا خلاف عقربه های ساعت بچرخانید. سپس عقربه تابع یعنی Function hand را که کنار عدد ۸ است به سمت SMT ON یا SMT OFF هدایت کنید. برای انجام این کار کافی است که دکمه سمت راست در پایین A را به سادگی فشار دهید و رها کنید. در آخر دسته را به داخل فشار دهید تا ساعت به درستی کار کند.

تنظیمات بصورت دستی بر روی این ساعت زمانیکه در فرودگاه، در تاکسی و یا در محیط سربسته می باشیم (یعنی جایی که سیگنال GPS دریافت نمی گردد) نیز بسیار ساده است. ابتدا دسته را تا اولین درجه بیرون می کشیم و عقربه ثانیه را می چرخانیم تا روی محدوده زمانی مناسب قرار گیرد که در این حالت بصورت خودکار عقربه ساعت و دقیقه در جای درست قرار می گیرند. برای مثال، اگر شما از نیویورک یا بوستون هم اکنون وارد لندن شده باشید، باید عقربه ثانیه شمار را از NYC به LON بچرخانید. ساعت های تابستانی را خاموش یا روشن کنید (مانند بالا). گزینه مازادی که ساعت های جهانی ارائه می دهند: تاریخ در پنجره کنار عدد ۳ وقتی که بین محدوده های زمانی حرکت می کنید به جلو و عقب می رود.

برای تنظیم دستی تمام مشخصه ها از دقیقه تا روز، تاریخ، ماه و ماه قمری دکمه بالایی سمت راست را فشار دهید تا اینکه عقربه ثانیه به جایگاه ۳۰ ثانیه برود، سپس آن را رها کنید. عقربه تابع کنار عدد ۸ می چرخد تا روی روز جاری که در حافظه موجود است بایستد. دسته موتور را یک بار دیگر بکشید تا در نقطه دوم ثابت شود. در این حالت عقربه ثانیه می چرخد و روی عدد ۱۲ می ایستد و این نشان دهنده این است که هم اکنون دقیقه را می توانید تنظیم کنید، که تنظیم آن بسیار ساده است. با چرخاندن دسته موتور به هر طرف می توانید این عقربه را تنظیم کنید. سپس دکمه سمت راست در پایین را بفشارید و رها کنید که این باعث حرکت بسیار کوچک عقربه ساعت شمار می شود که این نشاندهنده این است که ساعت آماده تنظیم می باشد.

برای این که اطمینان حاصل کنید که ساعت را در ۱۲ ساعت روز یا شب تنظیم کرده اید (AM/PM) دسته موتور را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا زمانیکه عقربه تابع Function hand شروع به حرکت کند. اگر این عقربه شروع به حرکت کرد یعنی ساعت ۱۲ نیمه شب AM است. سپس دکمه سمت راست پایینی را فشار دهید و رها کنید. در این حالت می بینید که عقربه تابع به جلو و عقب حرکت می کند. در این حالت ماه، سال قمری، تاریخ و روز هفته را بوسیله دسته موتور تنظیم کنید. (جایگاه ماه ها و سال های قمری در عکس زیر نشان داده شده اند. روز های هفته روی صفحه گرد کوچک کنار عدد ۸ می باشد همانجایی که صفحه ذخیره انرژی می باشد. در مرحله آخر بهتر است که دسته موتور را به اندازه یک خانه به داخل فشار دهید تا دوباره دقیقه را تنظیم کنید چون ممکن است که دقیقه در هنگام تنظیم تقویم بهم خورده باشد. بعد از اینکه ساعت بطور کامل تنظیم شد دسته را یک بار دیگر فشار دهید. اکنون ساعت Citizen شما به درستی کار می کند. (Citizen اظهار کرده است که تقویم مادام العمر تا سال ۲۱۰۰ به درستی و بدون وقفه در هر کجای دنیا که باشید کار می کند.

با وجود این که ساعت اکودرایو سیتیزن از لحاظ کارایی و اسپرت بودن ابزار غیر قابل انکاری می باشد، ساعتی بس زیبا است که به راحتی از آستین های کت و پیراهن خارج می شود. روی مچ دست راحت و سبک است و این به دلیل استفاده از آلیاژهای بسیار سبک و قاب بسیار نازک بکار رفته در آن است. معمولا در ساعت هایی که انرژی نوری ذخیره می کنند، از آلیاژهای سبک استفاده می شود. آنقدر این ساعت سبک است که احساس نمی شود ساعتی به دست بسته شده است انگار ساعت از آلیاژ استیل یا تیتانیوم جلا داده شده است! در مقایسه با برادر بزرگتر خود F900 که Tri-compax و کورنوگراف دارد، این ساعت صفحه ای بسیار خلوت دارد که خواندن ساعت و تقویم را بسیار راحت کرده است.

دیدگاه خود را بیان کنید

WhatsApp Logo
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای زمان اوران امید اریا محفوظ می باشد
طراحی سایت - هاستینگ - توسط سنادیتا
SANADATA | SanaCMS 12.2